malé dieťa v kašmírovej kukle

Kašmír: Spoznajte najjemnejšiu látku na svete.

Je považovaný za jednu z najluxusnejších látok. Náročný na výrobu, ale zato maximálne pohodlný, priedušný, hrejivý a jemný k pokožke. Kašmír je stále viac vyhľadávaný aj medzi lokálnymi výrobcami trvalo udržateľnej módy. Prezradíme vám, prečo sú výrobky z kašmíru ideálne pre vašich najmenších.

Odkiaľ pochádza kašmír?

Táto špeciálna priadza sa získava z  podsady (jemnej, krátkej spodnej srsti zvierat, ktorá je najbližšie ku koži) kašmírskych kôz. Chovajú ich pastieri v nadmorskej výške 4000 m na himalájskych pláňach Tibetu a Ladakhu.Významných chovateľov nájdeme aj v Mongolsku a v menšej miere už aj v Austrálii a Číne.

Práve vysoko kvalitná podsada je to, čo si na kašmírskej koze jej chovatelia cenia najviac. Nepriaznivé počasie je pre produkciu kašmíru ťažiskové. Správne poveternostné podmienky a teploty pod bodom mrazu umožnia kozám vyvinúť si husté a nadýchané rúno. Každé zviera vyprodukuje ročne len 200 – 400 gramov priadze, preto je proces získavania, zberu a výroby kašmírovej vlny tak drahý a náročný.

deti sa hrajú v kuklách

Výhody kašmíru

Prečo sme sa aj my v Diobo rozhodli vyrábať naše detské kukly z kamšíru? Dôvodov je oveľa viac, než len úžasná jemnosť a neuveriteľný hodvábny pocit:

1.   Kašmír zahreje trikrát účinnejšie ako obyčajná ovčia vlna

Kašmírske kozy musia v zimných mesiacoch čeliť mrazu a ľadovému vetru Himalájí. Za ten čas im na strednej a zadnej strane chrbta vyrastie mäkká podsada, ktorú farmári na jar ostrihajú, zhromaždia a odnesú na spracovanie. Podsada je základom kašmírového vlákna a teplých svetrov, šálov alebo našich detských kukiel.

Samotný kašmír obsahuje až 17 druhov bohatých aminokyselín, ktoré získava vďaka tomu, že vyrastá tak blízko kože. Hlavným dôvodom, prečo si túto látku kupujeme, sú jej vynikajúce hrejivé vlastnosti. Môžete si byť istí, že kašmírové oblečenie ochráni vás a vašich potomkov aj v tej najväčšej zime presne tak, ako chráni zvieratá, z ktorých pochádza.

chlapec v kašmírovej kukle

2.   Prekvapivo priedušný materiál

Ak si od svojho lokálneho výrobcu a predajcu oblečenia kúpite akýkoľvek kašmírový kúsok, budete prekvapení jeho priedušnosťou. Syntetické materiály často spôsobujú, že je vám pod nimi zbytočne teplo, potíte sa a koža nemôže dýchať. S kašmírom sa vám to nestane. V našich kašmírových kuklách sa detské hlávky nespotia a deti vonku vydržia šantiť hodiny bez toho, aby sa cítili nepohodlne.

3.   S ľahkosťou a bez svrbenia

Ani príliš ťažké, ani príliš ľahké. Tak akurát. Kašmírové oblečenie môžete s ľahkosťou nosiť už počas jesene a prečkať v ňom postupnú zmenu teplôt. V zime sa ideálne hodí na vrstvenie. Nebudete sa cítiť zbytočne naobliekaní a zároveň vám bude dostatočne teplo na to, aby ste zvládli zimnú prechádzku.

Mnohí z nás sa vyhýbajú vlneným materiálom, pretože nás z nich jednoducho svrbí pokožka. Kašmírové vlákna majú pevnú hustotu a vytvárajú hladkú a jemnú štruktúru, ktorá je ohľaduplná k našej koži. Ostávajú nadýchané a mäkké aj po viacerých praniach. Keďže detská pleť je obzvlášť citlivá, kašmírové kukly Diobo sú v tomto smere ideálne na zimné nosenie.

deti v kašmirových kuklách

4.   Jednoduchá údržba

Najlepší spôsob, ako sa starať o kašmírové produkty, je prať ich ručne vo vlažnej vode. Potom ich jednoducho položíte na uterák a osušíte, ako najlepšie viete. Po vysušení oblečenie preveste cez stojan na prádlo alebo ho zaveste na vešiak (ak ide o kabát alebo sveter). Bezchybný tvar a jemnosť si kašmír zachová ešte dlho.

5.   Trvalo udržateľná móda

Čoraz viac lokálnych výrobcov siaha po kašmíre. Aby sme aj my zabezpečili 100 % kvalitu materiálov vrátane kašmíru, všetky naše zimné produkty majú certifikát OEKO-TEX Standard 100. Ním sa označujú materiály a výrobky, ktoré spĺňajú prísne medzinárodné kritériá pre kvalitu a zdravotnú nezávadnosť na všetkých úrovniach produkcie (výroba, tkanie, atď.).

Kašmír má v domácnosti nekonečné využitie. Skvele vyzerá, je ohľaduplný k ľudskej pokožke a aj vaše deti si ho určite obľúbia. Skúste si vybrať aj z našej ponuky.